Mulayam Sigh Yadav Diwenehi Penghargaan Sipil paling dhuwur nomer loro ing India
Padma Awards kanggo taun iki 2023 wis diumumake. Enem wong kalebu pendiri Partai Samajwadi Mulayam Singh Yadav, mantan kepala menteri Karnataka SM Krishna, arsitek terkenal BV Doshi, lan maestro tabla Zakir Hussain dianugerahi Padma Vibhushan, penghargaan sipil paling dhuwur nomer loro ing India.
Penghargaan Padma - salah sawijining Anugrah sipil paling dhuwur ing negara kasebut, diwenehake ing telung kategori, yaiku, Padma Vibhushan, Padma Bhushan lan Padma Shri. Penghargaan kasebut diwenehake ing macem-macem disiplin / lapangan kegiatan, kayata seni, sosial karya, urusan umum, ilmu pengetahuan lan teknik, perdagangan lan industri, obat-obatan, sastra lan pendidikan, olahraga, layanan sipil, lsp. 'Padma Vibhushan' dianugerahi kanggo layanan sing luar biasa lan misuwur; 'Padma Bhushan' kanggo layanan sing misuwur ing urutan dhuwur lan 'Padma Shri' kanggo layanan sing misuwur ing bidang apa wae. Anugrah kasebut diumumake ing acara Hari Republik saben taun.
Penghargaan kasebut diwenehake dening Presiden India ing acara upacara sing dianakake ing Rashtrapati Bhawan biasane sekitar Maret / April saben taun. Kanggo taun 2023, Presiden wis nyetujoni anugerah 106 Padma Awards kalebu 3 kasus duo (ing kasus duo, Penghargaan diitung minangka siji) kaya ing dhaptar ing ngisor iki. Dhaptar kasebut kalebu 6 Padma Vibhushan, 9 Padma Bhushan lan 91 Padma Shri Awards. 19 saka sing dianugerahi yaiku wanita lan dhaptar uga kalebu 2 wong saka kategori Asing / NRI / PIO / OCI lan 7 penghargaan Anumerta.
Iki dhaptar lengkap wong sing dianugerahi penghargaan Padma taun iki.
SN | jeneng | Field | Negara/Negara |
1 | Shri Balkrishna Doshi (Tunggal) | Liyane - Arsitektur | Gujarat |
2 | Sri Zakir Hussain | Art | Maharashtra |
3 | Sri SM Krishna | Urusan Publik | Karnataka |
4 | Shri Dilip Mahalanabis (Tunggal) | Kedokteran | Bengali Barat |
5 | Shri Srinivas Varadhan | Ilmu & Teknik | Amerika Serikat saka Amerika |
6 | Shri Mulayam Singh Yadav (Tunggal) | Urusan Publik | Uttar Pradesh |
Padma Bhushan(9)
SN | jeneng | Field | Negara/Negara |
1 | Sri SL Bhyrappa | Sastra & Pendidikan | Karnataka |
2 | Shri Kumar Mangalam Birla | Perdagangan & Industri | Maharashtra |
3 | Sri Deepak Dhar | Ilmu & Teknik | Maharashtra |
4 | Mbak Vani Jairam | Art | Tamil Nadu |
5 | Swami Chinna Jeeyar | Liyane - Spiritualisme | Telangana |
6 | Mbak Suman Kalyanpur | Art | Maharashtra |
7 | Shri Kapil Kapoor | Sastra & Pendidikan | Delhi |
8 | Mbak Sudha Murty | Work Sosial | Karnataka |
9 | Shri Kamlesh D Patel | Liyane - Spiritualisme | Telangana |
Padma Shri (91)
SN | jeneng | Field | Negara/Negara |
16 | Dr. Sukama Acharya | Liyane - Spiritualisme | Haryana |
17 | Mbak Jodhaiyabai Baiga | Art | Madhya Pradesh |
18 | Shri Premjit Baria | Art | Dadra lan Nagar Haveli lan Daman lan Diu |
19 | Mbak Usha Barle | Art | Chhattisgarh |
20 | Shri Munishwar Chanddawar | Kedokteran | Madhya Pradesh |
21 | Shri Hemant Chauhan | Art | Gujarat |
22 | Sri Bhanubhai Chitara | Art | Gujarat |
23 | Mbak Hemoprova Chutia | Art | Assam |
24 | Sri Narendra Chandra Debbarma (Tunggal) | Urusan Publik | Tripura |
25 | Mbak Subadra Devi | Art | Bihar |
26 | Shri Khadar Valli Dudekula | Ilmu & Teknik | Karnataka |
27 | Shri Hem Chandra Goswami | Art | Assam |
28 | Mbak Pritikana Goswami | Art | Bengali Barat |
29 | Shri Radha Charan Gupta | Sastra & Pendidikan | Uttar Pradesh |
30 | Shri Modadugu Vijay Gupta | Ilmu & Teknik | Telangana |
31 | Shri Ahmed Hussain & Shri Mohd Hussain *(Duo) | Art | Rajasthan |
32 | Sri Dilshad Hussain | Art | Uttar Pradesh |
33 | Shri Bhiku Ramji Idate | Work Sosial | Maharashtra |
34 | Shri CI Issac | Sastra & Pendidikan | Kerala |
35 | Shri Rattan Singh Jaggi | Sastra & Pendidikan | Punjab |
36 | Shri Bikram Bahadur Jamatia | Work Sosial | Tripura |
37 | Shri Ramkuiwangbe Jene | Work Sosial | Assam |
38 | Shri Rakesh Radheshyam Jhunjhunwala (Tunggal) | Perdagangan & Industri | Maharashtra |
39 | Shri Ratan Chandra Kar | Kedokteran | Kepulauan Andaman & Nicobar |
40 | Shri Mahipat Kavi | Art | Gujarat |
41 | Shri MM Keeravaani | Art | Andhra Pradesh |
42 | Sri Areez Khambatta (Tunggal) | Perdagangan & Industri | Gujarat |
43 | Shri Parshuram Komaji Khune | Art | Maharashtra |
44 | Sri Ganesh Nagappa Krishnarajanagara | Ilmu & Teknik | Andhra Pradesh |
45 | Shri Maguni Charan Kuanr | Art | Oksana |
46 | Sri Anand Kumar | Sastra & Pendidikan | Bihar |
47 | Sri Arvind Kumar | Ilmu & Teknik | Uttar Pradesh |
48 | Shri Domar Singh Kunvar | Art | Chhattisgarh |
49 | Shri Risingbor Kurkalang | Art | Meghalaya |
50 | Mbak Hirabai Lobi | Work Sosial | Gujarat |
51 | Shri Moolchand Lodha | Work Sosial | Rajasthan |
52 | Mbak Rani Machaiah | Art | Karnataka |
53 | Shri Ajay Kumar Mandavi | Art | Chhattisgarh |
54 | Sri Prabhakar Bhanudas Mande | Sastra & Pendidikan | Maharashtra |
55 | Shri Gajanan Jagannath Mane | Work Sosial | Maharashtra |
56 | Sri Antaryami Mishra | Sastra & Pendidikan | Oksana |
57 | Shri Nadoja Pindipapanahalli Munivenkatappa | Art | Karnataka |
58 | Prof. (Dr.) Mahendra Pal | Ilmu & Teknik | Gujarat |
59 | Shri Uma Shankar Pandey | Work Sosial | Uttar Pradesh |
60 | Shri Ramesh Parmar & Ms. Shanti Parmar *(Duo) | Art | Madhya Pradesh |
61 | Dr. Nalini Parthasarathi | Kedokteran | Puducherry |
62 | Shri Hanumantha Rao Pasupuleti | Kedokteran | Telangana |
63 | Shri Ramesh Patange | Sastra & Pendidikan | Maharashtra |
64 | Mbak Krishna Patel | Art | Oksana |
65 | Shri K Kalyanasundaram Pillai | Art | Tamil Nadu |
66 | Shri VP Appukuttan Poduval | Work Sosial | Kerala |
67 | Shri Kapil Dev Prasad | Art | Bihar |
68 | Sri SRD Prasad | Olahraga | Kerala |
69 | Shri Shah Rasheed Ahmed Quadri | Art | Karnataka |
70 | Sri CV Raju | Art | Andhra Pradesh |
71 | Sri Bakshi Ram | Ilmu & Teknik | Haryana |
72 | Shri Cheruvayal K Raman | Liyane - Pertanian | Kerala |
73 | Mbak Sujatha Ramdorai | Ilmu & Teknik | Canada |
74 | Shri Abbareddy Nageswara Rao | Ilmu & Teknik | Andhra Pradesh |
75 | Shri Pareshbhai Rathwa | Art | Gujarat |
76 | Sri B Ramakrishna Reddy | Sastra & Pendidikan | Telangana |
77 | Shri Mangala Kanti Roy | Art | Bengali Barat |
78 | Mbak KC Runremsangi | Art | Mizoram |
79 | Shri Vadivel Gopal & Shri Masi Sadaiyan *(Duo) | Work Sosial | Tamil Nadu |
80 | Sri Manoranjan Sahu | Kedokteran | Uttar Pradesh |
81 | Shri Patayat Sahu | Liyane - Pertanian | Oksana |
82 | Shri Ritwik Sanyal | Art | Uttar Pradesh |
83 | Shri Kota Satchidananda Sastry | Art | Andhra Pradesh |
84 | Shri Sankurathri Chandra Sekhar | Work Sosial | Andhra Pradesh |
85 | Shri K Shanathoiba Sharma | Olahraga | Manipur |
86 | Shri Nekram Sharma | Liyane - Pertanian | Himachal Pradesh |
87 | Shri Gurcharan Singh | Olahraga | Delhi |
88 | Shri Laxman Singh | Work Sosial | Rajasthan |
89 | Shri Mohan Singh | Sastra & Pendidikan | Jammu & Kashmir |
90 | Shri Thounaojam Chaoba Singh | Urusan Publik | Manipur |
91 | Shri Prakash Chandra Sood | Sastra & Pendidikan | Andhra Pradesh |
92 | Mbak Neihunuo Sorhie | Art | Nagaland |
93 | Dr. Janum Singh Soy | Sastra & Pendidikan | Jharkhand |
94 | Shri Kushok Thiksey Nawang Chamba Stanzin | Liyane - Spiritualisme | Ladakh |
95 | Sri S Subbaraman | Liyane - Arkeologi | Karnataka |
96 | Sri Moa Subong | Art | Nagaland |
97 | Shri Palam Kalyana Sundaram | Work Sosial | Tamil Nadu |
98 | Mbak Raveena Ravi Tandon | Art | Maharashtra |
99 | Shri Vishwanath Prasad Tiwari | Sastra & Pendidikan | Uttar Pradesh |
100 | Sri Dhaniram Toto | Sastra & Pendidikan | Bengali Barat |
101 | Shri Tula Ram Upreti | Liyane - Pertanian | Sikkim |
102 | Dr. Gopalsamy Veluchamy | Kedokteran | Tamil Nadu |
103 | Dr. Ishwar Chander Verma | Kedokteran | Delhi |
104 | Mbak Coomi Nariman Wadia | Art | Maharashtra |
105 | Sri Karma Wangchu (Tunggal) | Work Sosial | Arunachal Pradesh |
106 | Shri Ghulam Muhammad Zaz | Art | Jammu & Kashmir |
Catetan: * Ing kasus Duo, Penghargaan dianggep minangka siji.
(Sumber: Notifikasi MHA https://www.padmaawards.gov.in/Content/PadmaAwardees2023.pdf)